standartny retriever
Vytlačiť
PDF

Štandard

Štandard FCI č. 121 /08.09.1988/ D

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Celkový vzhľad: bystrý, živý pes strednej veľkosti, inteligentného výrazu, ktorý sa vyznačuje silou bez nemotornosti a plemenným typom bez prílišnej vychudnutosti.
Charakteristika:
všeobecne nadaný pes s vrodenými loveckými vlastnosťami, optimistický, priateľský, čo prejavuje veselým pohybom chvosta.
Temperament: priateľský a kľudný
Hlava a lebka: hlava je dlhá a krásne tvarovaná. Lebka je plochá a primerane široká, má nevýrazný stop, ktorý nikdy nezdôrazňuje tvárové črty. Ňufák je správne vyvinutý, nozdry sú roztvorené. Čeľusti sú dlhé a silné, schopné niesť zajaca alebo bažanta.
Oči: stredne veľké, tmavohnedé alebo orieškovo sfarbené, inteligentného výrazu (guľaté, vypuklé oči sú veľmi nežiaduce). Nie sú umiestnené šikmo.
Uši: malé, dobre nasadené, visia dole pozdĺž hlavy.
Morda: čeľuste sú silné, s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým skusom. To znamená, že horné rezáky tesne prekrývajú spodné rezáky a rastú rovno z čeľustí. Zuby sú zdravé a silné.
Krk: hlava je dobre nesená na krku, krk je trošku dlhší a suchý. Je symetricky šikmo vsadený do pliec, dobre prechádza v chrbtovú líniu, čo umožňuje ľahký pohyb pri sliedení za korisťou.
Predné končatiny: hrudník je hlboký a široký s dobre tvarovaným hrudným košom, na ktorom sa môžu voľne pohybovať ramena. Pohyb predných končatín je pravidelný. Predné končatiny sú rovné a majú dobrý kostrový podklad.
Trup: rebrá sú primerane klenuté, krátke a široké. Mäkký chrbát je veľmi nežiaduci.
Zadné končatiny: Sú svalnaté, správne zaúhlené, rovné. Postoj pevný, široký. Kravský postoj je veľmi nežiaduci.
Laby: guľaté a silné, prsty sú zovreté a správne klenuté. Vankúšiky sú tlsté a pevné.
Chvost: je krátky, rovný a dobre nasadený, veselo nesený, ale nikdy nie je nesený nad úroveň chrbta.
Pohyb: ľahký, plynulý, priamy a výdatný pri pohľade spredu i zozadu.
Osrstenie: husté, jemné až stredne hrubé, ale kvalitné, priľahlé ako to len ide. Končatiny a chvost sú dobre osrstené. Plné osrstenie v dospelosti zvyšuje eleganciu jedinca.
Farba: čierna alebo pečeňovo hnedá.
Veľkosť: žiaduca hmotnosť v správnej kondícii pre psov je 27-36 kg, pre feny 25-32 kg. Žiaduca kohútiková výška je pre psov 58-61 cm, pre feny 56-59 cm.
Chyby: akékoľvek odchýlky od vyššie uvedených bodov musia byť považované za chyby a ich závažnosť musí byť určovaná podľa stupňa prejavu vzhľadom k štandardu.
Poznámka: psi musia mať dve zreteľné a normálne semenníky, úplne zostúpené do mieška.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com